Zlá správa pre RTVS
Zmena financovania Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) sa v tomto volebnom období už nevyrieši. Minister kultúry Marek Maďarič si však myslí, že to bude veľmi aktuálna téma na začiatku ďalšieho obdobia. "Politická vôľa s blížiacimi sa voľbami klesá, ale sú všetky predpoklady na to, aby sa o tom reálne uvažovalo po voľbách v roku 2016," konštatoval v rozhovore pre TASR.
Diskusiu o tejto otázke otvoril v máji minulého roka generálny riaditeľ RTVS Václav Mika. Argumentoval tým, že bez zmeny a navýšenia prostriedkov bude veľmi ťažké udržať súčasný rozvoj rozhlasu a televízie. Taktiež si nebude môcť dovoliť rozvíjať nové projekty. Debata na túto tému ale postupne uviazla.
Maďarič o aktuálnosti zmeny financovania RTVS poznamenal, že sledovanosť televízie a počúvanosť rádia, ako i spokojnosť divákov s kľúčovými aj menšinovými reláciami stúpa, čo dokazuje pozitívne smerovanie tohto verejnoprávneho média. "Ten trend je po dlhých rokoch uspokojivý. Rozpočtovo to tiež zvláda bez dlhu. Na druhej strane súčasné financovanie je na hranici možností toho, ako by sa verejnoprávne médium malo rozvíjať a za aké prostriedky to vôbec dokáže robiť," podčiarkol minister.
Taktiež zastáva názor, že v čase, keď sa mnohé médiá stávajú predmetom záujmu finančných skupín, sa zvyšuje význam nezávislého verejnoprávneho média. "Od začiatku som mal filozofiu, že keď si RTVS znovu získa všeobecnú akceptáciu, keď diváci a poslucháči budú spokojní s jeho vysielaním, tak potom môžeme pristúpiť k primeranému spôsobu zvýšenia úhrad za službu verejnosti," podotkol s tým, že ešte pravdepodobne bude potrebný istý čas na to, aby bola verejnosť naozaj presvedčená, že sa na tento účel oplatí prispievať. On sám je zástancom primeraného navýšenia koncesií.
Naopak, zrušenie koncesionárskych poplatkov tak, ako to prednedávnom navrhovala skupina opozičných poslancov, nepodporuje. Pripomenul, že by to zasiahlo štátny rozpočet a do istej miery by to znamenalo zoštátnenie RTVS. "Bola by to veľká záťaž pre verejné financie, pričom koncesie sú overeným spôsobom spolufinancovania, ktorý dáva manažmentu média nezávislejšiu pozíciu," vysvetlil.
S novelou zákona o RTVS, ktorou by koncesionárske poplatky zanikli, prišli nezaradení poslanci okolo exministra kultúry Daniela Krajcera. Parlament tento návrh na decembrovej schôdzi neschválil.
Copyright © TASR 2015