25. 4. 2020

MEDIA NEWS


MEDIA NEWS

Twitter v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu zakázal na svojej platforme "neoverené tvrdenia", ktoré by mohli priamo viesť k zničeniu dôležitej infraštruktúry a spôsobiť všeobecnú paniku. Nové pravidlo sa týka napríklad príspevkov, ktoré priamo podnecujú k útokom na stožiare s vysielačmi pre 5G siete. Šírenie konšpiračných teórií na sociálnych médiách o tom, že s 5G sieťami súvisí šírenie nového koronavírusu, napríklad vo Veľkej Británii viedlo k zničeniu niekoľkých takýchto stožiarov.
Twitter nebude odstraňovať príspevky s dezinformáciami o víruse a 5G, kým nebudú obsahovať priame podnecovanie k akcii. Vo svojom oznámení uviedol aj príklady tvrdení, ktorých sa nové pravidlo týka - "5G spôsobuje koronavírus" Choďte zničiť mobilné stožiare vo vašej štvrti!" a "Národná garda práve oznámila, že po ďalšie dva mesiace neprídu žiadne ďalšie zásielky potravín. Bežte do obchodu s potravinami a všetko si kúpte."
Vedci konšpiračnú teóriu o spojitosti medzi ochorením COVID-19 a sieťami 5G razantne popierajú. Podľa nich je to nielen hlúpe, ale najmä biologicky nemožné.


Spoločnosť Facebook spustila novú funkciu Messenger Rooms (Miestnosti). Novinka umožní skupinové videochaty až 50 osôb naraz a bez časového limitu. Do takejto Miestnosti, ktorú si môžu používatelia vytvoriť v aplikácii Messenger či priamo na sociálnej sieti Facebook, sa môže pripojiť ktokoľvek, aj keď nemá facebookový účet.
Miestnosti môžu používatelia založiť a zdieľať vo vybraných príspevkoch, skupinách či udalostiach. Ak ich priatelia alebo komunity vytvoria Miestnosti, ktoré sú im otvorené, uvidia ich na Facebooku. Keď používateľ dostane pozvánku do Miestnosti, môže sa pripojiť priamo z telefónu alebo počítača, bez toho, aby niečo inštaloval. Možnosť vytvorenia miestnosti by mala byť čoskoro dostupná aj zo správ na službe Instagram a v aplikácii WhatsApp.
Zakladateľ Miestnosti ovláda nastavenie súkromia, okrem iného aj to, kto ju uvidí, a či je zamknutá alebo odomknutá. Tiež môže z Miestnosti kedykoľvek kohokoľvek vylúčiť. Aby hovor začal, musí byť v nej zakladateľ prítomný.
Používatelia môžu nahlásiť názov Miestnosti alebo niekoho profil, ak sa domnievajú, že porušuje Zásady komunity. Facebook však upozorňuje, že nebude videohovory počúvať ani minotorovať, čiže administrátori nebudú schopní preveriť nič, čo sa v Miestnosti stalo.
V aplikácii Messenger budú môcť používatelia pri videochatoch využiť vizuálne efekty rozšírenej reality (AR), no aj nové efekty založené na umelej inteligencii. Facebook predstavil 360-stupňové pozadie, ktoré používateľov prenesie do rôznych priestorov. Používatelia tiež budú mať k dispozícii 14 nových kamerových filtrov, ktoré ponúkajú okolité osvetlenie pre rozjasnenie priestoru či tváre.
Facebook spustil Messenger Rooms ešte tento týždeň v niekoľkých krajinách. V ostatných krajinách by mala táto funkcia začať fungovať v priebehu nasledujúcich týždňoch.


Poľsko sa stalo terčom "komplexnej dezinformačnej operácie", ktorá sa podľa všetkého zamerala na poľsko-americké spojenectvo a zodpovedá predošlým ruským kybernetickým útokom. Oznámil to hovorca riaditeľa poľskej bezpečnostnej služby Stanislaw Zaryn s tým, že prípad vyšetrujú a zatiaľ neexistuje žiaden finálny dôkaz, že útok nariadilo Rusko. Má však podľa neho všetky znaky kampane vedenej Kremľom.
Zaryn popísal kybernetický útok, ktorý sa zameral na webstránku Akadémie vojenských štúdií vo Varšave, na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Útočníci na stránke zverejnili falošný list, ktorý v mene rektora školy vyzýva poľských vojakov, aby bojovali proti "americkej okupácii". "Obsah listu zodpovedal hlavným naratívom, ktorými ruská propaganda neustále voči sebe stavia Poľsko a Spojené štáty," vyjadril sa Zaryn.
O obsahu listu informovalo viacero médií, medzi nimi i spravodajský portál známy pre zverejňovanie dezinformácií.
Poľské úrady podľa Zaryna veria, že účelom operácie bolo spôsobiť informačný chaos, podkopať morálku poľských vojakov a okrem iného aj vyvolať protiamerický sentiment. Kremeľ sa podľa hovorcu usiluje využiť krízu spôsobenú novým koronavírusom, aby sa oslobodilo od medzinárodnej izolácie a presvedčilo Západ, aby stiahol sankcie uvalené na Rusko za jeho aktivitu na Ukrajine. "Kremeľ chce očierniť Poľsko", pretože je prísnym zástancom sankcií, dodal Zaryn.
Ruskí predstavitelia sa na margo incidentu nevyjadrili. Ruská vláda v minulosti rázne odmietla, že by sa podieľala na dezinformačných kampaniach.


©2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.